Placegetters 4th - 8th

For many athletes making the final and placing in the top 8 is as good as winning a medal. It is sensational to have so many Australian athletes finishing in the top 8 at the Games. 

The medal tally and medallists are listed here>>> (and not listed below)

Records and personal bests>>>

Placegetters 4th - 8th by Sport 

Archery
5th Taylor Worth Individual
Athletics
4th Alana Boyd Pole Vault
4th Dani Samuels Discus Throw
6th Kathryn Mitchell Javelin Throw
7th Brooke Stratton Long Jump
7th Madeline Hills 3000m Steeplechase
7th Henry Frayne Long Jump
8th Australia 4x400m relay women
Basketball
4th David Andersen Basketball
4th Cameron Bairstow Basketball
4th Aron Baynes Basketball
4th Andrew Bogut Basketball
4th Ryan Broekhoff Basketball
4th Matthew Dellavedova Basketball
4th Christopher Goulding Basketball
4th Joseph Ingles Basketball
4th Kevin Lisch Basketball
4th Damian Martin Basketball
4th Patrick Mills Basketball
4th Brock Motum Basketball
5th Natalie Burton Basketball
5th Elizabeth Cambage Basketball
5th Katie Rae Ebzery Basketball
5th Cayla George Basketball
5th Laura Hodges Basketball
5th Rachel Jarry Basketball
5th Tessa Lavey Basketball
5th Leilani Mitchell Basketball
5th Erin Phillips Basketball
5th Stephanie Talbot Basketball
5th Penny Taylor Basketball
5th Marianna Tolo Basketball
Beach Volleyball
5th Louise Bawden Beach Volleyball
5th Taliqua Clancy Beach Volleyball
Canoe/Kayak - Sprint
4th Jacob Clear K-4 - 1000m
4th Riley Fitzsimmons K-4 - 1000m
4th Murray Stewart K-1 - 1000m
4th Kenneth Wallace K-4 - 1000m
4th Jordan Wood K-4 - 1000m
8th Stephen Bird K-1 - 200m
8th Alyssa Bull K-2 - 500m
8th Alyce Burnett K-2 - 500m
Cycling - BMX
6th Sam Willoughby Individual
8th Anthony Dean Individual
Cycling - Road
5th Rohan Dennis Individual Time Trial
Cycling - Track
4th Matthew Glaetzer Sprint
4th Stephanie Morton Sprint
4th Patrick Constable Team Sprint
4th Matthew Glaetzer Team Sprint
4th Nathan Hart Team Sprint
4th Anna Meares Team Sprint
4th Stephanie Morton Team Sprint
5th Ashlee Ankudinoff Team Pursuit
5th Georgia Baker Team Pursuit
5th Amy Cure Team Pursuit
5th Annette Edmondson Team Pursuit
5th Melissa Hoskins Team Pursuit
7th Glenn O'Shea Omnium
8th Annette Edmondson Omnium
8th Patrick Constable Sprint
Diving
5th Maddison Keeney 3m Springboard
5th Melissa Wu 10m Platform
6th Esther Qin 3m Springboard
Equestrian - Eventing
4th Samuel Griffiths Individual - Open
5th Christopher Burton Individual - Open
Football
5th Laura Alleway Football
5th Mackenzie Arnold Football
5th Tameka Butt Football
5th Ellie Carpenter Football
5th Stephanie Catley Football
5th Larissa Crummer Football
5th Lisa De Vanna Football
5th Caitlin Foord Football
5th Katrina-Lee Gorry Football
5th Michelle Heyman Football
5th Elise Kellond-Knight Football
5th Alanna Kennedy Football
5th Samantha Kerr Football
5th Chloe Logarzo Football
5th Clare Polkinghorne Football
5th Kyah Simon Football
5th Emily Van Egmond Football
5th Lydia Williams Football
Golf
5th Marcus Fraser
7th Minjee Lee
Hockey
6th Daniel Beale Hockey
6th Andrew Charter Hockey
6th Christopher Ciriello Hockey
6th Matthew Dawson Hockey
6th Timothy Deavin Hockey
6th Jamie Dwyer Hockey
6th Matt Gohdes Hockey
6th Blake Govers Hockey
6th Fergus Kavanagh Hockey
6th Mark Knowles Hockey
6th Edward Ockenden Hockey
6th Simon Orchard Hockey
6th Matthew Swann Hockey
6th Glenn Turner Hockey
6th Jacob Whetton Hockey
6th Aran Zalewski Hockey
6th Madonna Blyth Hockey
6th Edwina Bone Hockey
6th Jane-Anne Claxton Hockey
6th Kirstin Dwyer Hockey
6th Jodie Kenny Hockey
6th Rachael Lynch Hockey
6th Karri McMahon Hockey
6th Georgina Morgan Hockey
6th Gabrielle Nance Hockey
6th Georgie Parker Hockey
6th Brooke Peris Hockey
6th Casey Sablowski Hockey
6th Kathryn Slattery Hockey
6th Emily Smith Hockey
6th Grace Stewart Hockey
6th Mariah Williams Hockey
Rowing
6th Alexander Lloyd Pair
6th Spencer Turrin Pair
7th Christopher Morgan Double Scull
7th David Watts Double Scull
7th Jennifer Cleary Quadruple Scull
7th Madeleine Edmunds Quadruple Scull
7th Jessica Hall Quadruple Scull
7th Kerry Hore Quadruple Scull
7th Fiona Albert Eights
7th Olympia Aldersey Eights
7th Sarah Banting Eights
7th Molly Goodman Eights
7th Alexandra Hagan Eights
7th Jessica Morrison Eights
7th Lucy Stephan Eights
7th Charlotte Sutherland Eights
7th Meaghan Volker Eights
Rugby - Sevens
8th Cameron Clark Rugby Sevens
8th Thomas Cusack Rugby Sevens
8th Allan Faalavaau Rugby Sevens
8th Cornelius Foley Rugby Sevens
8th Lewis Holland Rugby Sevens
8th Henry Hutchison Rugby Sevens
8th Edward Jenkins Rugby Sevens
8th Thomas Kingston Rugby Sevens
8th Nick Malouf Rugby Sevens
8th Patrick McCutcheon Rugby Sevens
8th Jesse Parahi Rugby Sevens
8th John Porch Rugby Sevens
8th James Stannard Rugby Sevens
Sailing
8th Jake Lilley Finn
5th James Willett Double Trap
5th Laetisha Scanlan Trap
Swimming
4th Bronte Campbell 100m Freestyle
4th Mitchell Larkin 100m Backstroke
4th Thomas Fraser-Holmes 4 x 200m Freestyle Relay
4th Jacob Hansford 4 x 200m Freestyle Relay
4th Mack Horton 4 x 200m Freestyle Relay
4th David McKeon 4 x 200m Freestyle Relay
4th Daniel Smith 4 x 200m Freestyle Relay
5th Belinda Hocking 200m Backstroke
5th Taylor McKeown 200m Breaststroke
5th Bronte Barratt 200m Freestyle
5th Alicia Coutts 200m Individual Medley
5th Cate Campbell 50m Freestyle
5th Jessica Ashwood 800m Freestyle
5th Mack Horton 1500m Freestyle
5th Thomas Fraser-Holmes 400m Individual Medley
6th Cate Campbell 100m Freestyle
6th Tamsin Cook 400m Freestyle
7th Emily Seebohm 100m Backstroke
7th Emma McKeon 100m Butterfly
7th Jessica Ashwood 400m Freestyle
7th Bronte Campbell 50m Freestyle
7th Cameron McEvoy 100m Freestyle
7th David McKeon 400m Freestyle
7th Travis Mahoney 400m Individual Medley
8th Madison Wilson 100m Backstroke
8th Brianna Throssell 200m Butterfly
Synchronised Swimming
8th Hannah Cross Team
8th Bianca Hammett Team
8th Danielle  Kettlewell Team
8th Nikita Pablo Team
8th Emily Rogers Team
8th Cristina Sheehan Team
8th Rose Stackpole Team
8th Amie Thompson Team
8th Deborah Tsai Team
Taekwondo
7th Safwan Khalil 58kg
7th Hayder Shkara 80kg
Triathlon
6th Emma Moffatt Individual
Water Polo
6th Zoe Arancini Water Polo
6th Gemma Beadsworth Water Polo
6th Isobel Bishop Water Polo
6th Hannah Buckling Water Polo
6th Keesja Gofers Water Polo
6th Bronwen Knox Water Polo
6th Holly Lincoln-Smith Water Polo
6th Glencora McGhie Water Polo
6th Ashleigh Southern Water Polo
6th Kelsey Wakefield Water Polo
6th Rowena Webster Water Polo
6th Lea Yanitsas Water Polo
6th Nicola Zagame Water Polo

 

Sign up for fan newsletter